Blog post

Czym są Nowe Ustawienia Systemowe?

1 listopada 2018Anna Ratajczak

 

Ustawienia systemowe (hellingerowskie, rodzinne) są stosunkowo nową metodą, którą rozwinął i spopularyzował Bert Hellinger. Są nazywane terapią krótkoterminową, a właściwie ultrakrótkoterminową. W rzeczywistości są jednak czymś więcej niż konwencjonalna terapia.

Czasami jedno ustawienie daje tyle, co lata tradycyjnej psychoterapii. Innym razem po pracy ustawieniowej zatrzymuje się choroba, w przypadku której leczenie medyczne nie pomogło. Dzieje się tak dlatego, że ustawienia dotykają źródeł problemów, leżących głębiej niż na poziomie fizycznym czy psychologicznym.

Za pomocą ustawień Hellingera można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące ważnych obszarów naszego życia, do których należą relacje rodzinne, związki miłosne, wychowywanie dzieci, życie zawodowe, zdrowie fizyczne i umysłowe, a nawet kwestie duchowe. Dzięki ustawieniom systemowym można dotrzeć do przyczyn niezrozumiałych uczuć, reakcji i tendencji, pojawiających się w naszym funkcjonowaniu, takich jak na przykład nieuzasadnione poczucie winy, odmienności, samotności, zagubienia czy braku sił i motywacji w życiu codziennym.

 

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY DOŚWIADCZANYCH W ŻYCIU TRUDNOŚCI?

Bert Hellinger zauważył to, co również wielu z nas obserwuje w swoim życiu. Pewne schematy w określonych sytuacjach się powtarzają. Część naszych zachowań, a nawet wydawałoby się niezależne od nas wydarzenia, układają się w pewien skrypt (pojęcie z zakresu analizy transakcyjnej, oznaczające plan/schemat życia człowieka). Czasami bardzo podobne schematy funkcjonowania można odnaleźć w historiach życia kilku członków danej rodziny w różnych pokoleniach. W niektórych przypadkach realizowany przez nas scenariusz życiowy wcale nie jest nasz – jest przejęty od któregoś z naszych przodków, a my go tylko powtarzamy. Takie zjawisko w ustawieniach nazywamy uwikłaniem. Jest to uwikłanie w los innej osoby. W ten sposób jesteśmy połączeni z tymi członkami naszej rodziny, którzy byli przed nami i których nasza rodzina w pewnym sensie straciła, ponieważ zostali przez nią zapomniani lub odrzuceni.

 

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich uczymy się w czasie ustawień hellingerowskich jest nieocenianie i rezygnacja z podziału na „dobrych” i „złych”. Uświadamiamy sobie, że nie ma złych ludzi. Tak naprawdę wszyscy chcą być szczęśliwi, ale czasem dążą do tego szczęścia w nieodpowiedni sposób. Często po prostu nie mają wyboru, ponieważ są silnie obciążeni tendencjami, które powstały w ich rodzinach. Odczuwają pewien przymus postępowania w określony sposób i to zamyka im drogę do szczęścia. Dlatego w ustawieniach patrzymy na wszystkich z tą samą miłością i szacunkiem. Nawet na morderców. Być może oni potrzebują naszej miłości najbardziej.

Dzięki ustawieniom Hellingera możemy się dowiedzieć, kim są takie szczególnie obciążone osoby w naszym systemie i przyjąć je wraz z ich losem do naszego serca. Dzięki temu mogą one w pewnym sensie wrócić do swojej rodziny i zająć w niej swoje miejsce, co przynosi ulgę nam i wielu innym osobom w rodzinie.

W ustawieniach systemowych ogromną wagę przykłada się do relacji z rodzicami. W pełni szczęśliwe i spełnione życie nie jest możliwe bez przyjęcia swoich rodziców jako rodziców. Nie ma tu znaczenia jacy oni są i czy żyją. To z nich powstaliśmy, więc odrzucając ich, na głębokim poziomie odrzucamy samych siebie.

Trudności, których doświadczamy, często są związane z zaburzeniem pewnego porządku w naszych rodzinach, dlatego w ustawieniach dąży się do ponownego uporządkowania tych systemów. Relacje i związki między ludźmi na głębokim duchowym poziomie przebiegają według pewnych praw i zasad. Znajomość tych praw pomaga funkcjonować w bardziej pełny i szczęśliwy sposób, unikać niepotrzebnego cierpienia oraz w pewnym sensie „zaoszczędzić” dużo czasu.

 

W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ USTAWIENIA HELLINGEROWSKIE?

Działanie ustawień systemowych opiera się na obecności tak zwanego „wiedzącego pola”. To ono otwiera dostęp do informacji o tym, o czym nikt nie wie. Zarówno do naszej wewnętrznej duchowo-psychologicznej przestrzeni, jak i do konkretnych zdarzeń i faktów z naszego życia oraz z życia naszych przodków, które mają wpływ na nasze funkcjonowanie.

To jak sobie wytłumaczymy, czym ono jest, zależy w głównej mierze od stopnia naszej świadomości oraz naszych przekonań na temat natury ludzkiego życia i otaczającej go rzeczywistości. Niektórzy postrzegają obecność „wiedzącego pola” jako działanie duchowych sił wyższych, inni pole nieświadomości zbiorowej, w którym są zapisane doświadczenia wielu pokoleń naszych przodków, jeszcze inni uważają, że jest to po prostu reprezentacja rzeczywistości psychicznej klienta. Z praktycznego punktu widzenia jednak nie ma to większego znaczenia, czym owo pole jest. Ważne, że działa.

Jest dla mnie w pełni zrozumiałe, że większość osób uzna działanie „wiedzącego pola” za jakieś „czary mary” lub zbiorową autosugestię. Jest tylko jedna droga, żeby się przekonać o tym, że w czasie ustawień hellingerowskich naprawdę coś się wydarza. Wystarczy się wybrać na dobrze prowadzone ustawienia.

Najwięcej doświadczeń w tym zakresie można zebrać, wchodząc w reprezentacje (rola jakiejś osoby) podczas ustawień prowadzonych dla innych osób w czasie warsztatów. Przykładowo, przyjmując rolę matki, o której nic nie wiemy, osoby, o której również nic nie wiemy, możemy być bardzo zaskoczeni tym, jak wyraziste emocje się w nas pojawią, impulsy, żeby wykonać określone ruchy, a nawet określone wrażenia fizyczne w ciele, jak np. ból. Jednocześnie będziemy wiedzieć o tym, że te fenomeny mają z nami niewiele wspólnego, a być może są nam zupełnie obce. Na krótki czas otrzymamy dostęp do wewnętrznego świata innej, nieznanej nam osoby. Nawet jeśli trzeba zachować ostrożność w interpretacji, zawsze uczucia i nastrój reprezentantów są niewiarygodnie spójne z tym, co czują zastępowane przez nich osoby z życia klienta.

 

JAK WYGLĄDAJĄ USTAWIENIA SYSTEMOWE W PRAKTYCE?

W przypadku ustawień systemowych wspaniale opisana w książkach Hellingera teoria ma drugorzędne znacznie. Najważniejsze jest otwarcie na to, co pokazuje się w polu i indywidualne podejście do każdego ustawienia. Dlatego przychodząc z własnym pytaniem na ustawienia, warto na chwilę zapomnieć o całej teorii i samodzielnie sformułowanych odpowiedziach na nie.

Gdy spoczywamy w swoim centrum i tylko patrzymy, co się wydarza, pole samo odpowiada na postawione pytanie. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rezygnujemy z chcenia, oceniania, interpretacji i manipulacji. Bert Hellinger pisze, że ustawienia są nową drogą poznania, rodzajem przejścia, bramy do innego poziomu świadomości. Rozwiązanie, które pojawia się w ten sposób, często jest dla nas zaskakujące oraz wychodzi poza logikę i nasze możliwości rozumowania.

 

 

Teraz opiszę w skrócie, jak może wyglądać takie ustawienie w czasie warsztatu, żebyście mogli poczuć i lepiej zrozumieć, co dzieje się w czasie ustawień systemowych:

Przychodzisz i mówisz, że nie układa Ci się w relacji z partnerem/partnerką. W zasadzie ta informacja wystarczy. Nie pytam o nic więcej. Wybieram jedną osobę z grupy, która będzie reprezentowała Ciebie i drugą, która będzie reprezentowała Twojego partnera/partnerkę. Siedzimy i patrzymy. Reprezentanci nic nie wiedzą o Tobie ani o Twoim związku, zaczynają się jednak zachowywać tak jak Ty i Twój partner/partnerka. Sam/sama widzisz czy patrzycie na siebie, czy któreś z was się odwraca i chce wyjść z relacji albo upada bez sił na podłogę… Czasami trzeba dostawić więcej osób, z którymi jesteście związani i które wpływają na to, jak funkcjonujecie w relacji. Wtedy znowu coś się zaczyna dziać, pojawiają się kolejne ruchy… Widzisz to, co wpływa na Ciebie i to z czym związany jest Twój partner/partnerka. Jeśli jesteś gotowy/gotowa przyjąć ten obraz do serca, zmienia się to, jak postrzegasz waszą relację. Dostałaś/dostałeś pewien obraz, który jak wiadomo, znaczy więcej niż wiele słów. Ten obraz gdzieś w Tobie zostanie. Jest to początek pewnego procesu. Nie musisz o tym rozmawiać z partnerem/partnerką. To, że coś zmieniło się w Twoim wnętrzu, wpłynie samo z siebie na waszą relację. Jednak nie wiemy dokładnie jak – może znajdziecie nową drogę do siebie, a może będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o rozstaniu, z którą zwlekasz od dawna.

Prowadzący ustawienie tak naprawdę nikomu nie pomaga. To Ty przychodzisz, ponieważ chcesz zrobić następny krok. Czegoś szukasz, coś przeczuwasz, jesteś gotowy/gotowa coś zobaczyć w swoim funkcjonowaniu i wyjść poza to, żeby otworzyć się na nową miłość. Miłość do życia. Miłość, która obejmuje sobą coraz więcej. Ludzie, którzy trafiają na ustawienia, są wyjątkowi. Odważni, szczerzy i ufający własnej intuicji. Atmosfera w grupach warsztatowych ustawień jest zawsze wspaniała i pełna miłości.

Ustawienia hellingerowskie nie służą do tego, żeby zmieniać ludzi wokół nas. Zawsze jest to praca z samym sobą. Chodzi nie tylko o to, co wydarzy się w konkretnej sytuacji, ważniejsze jest to, co zmieni się w Tobie i będzie wpływało na wszystkie relacje w Twoim życiu. Może się okazać, że nie tylko Ty sam/sama zaczniesz funkcjonować inaczej, ale również pojawią się nowe osoby w Twoim życiu, np. zaczniesz przyciągać zupełnie innych partnerów niż dotychczas…

 

 

 

Źródła:

Hellinger Bert, Die Liebe des Geistes. Was zu ihr hinfuhrt und wie sie gelingt, Hellinger Publications 2016

Hellinger Bert, Nowe rozważania. Wiedzieć skąd, Wydawnictwo Vigaro, Warszawa 2016

https://www.hellinger.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post