Blog post

Syndrom gotującej się żaby

8 grudnia 2019Anna Ratajczak

 

O POZOSTAWANIU ZBYT DŁUGO

 

Gotowanie żaby

Jeśli włożymy żabę do wody i zaczniemy ją powoli podgrzewać, płaz będzie zmieniał temperaturę swojego ciała, dostosowując ją do zmieniających się warunków. W momencie, gdy żaba się zorientuje, że woda jest zbyt gorąca, nie będzie już miała siły wyskoczyć i umrze. Umrze, ponieważ nie wyskoczy we właściwym czasie.

Zbyt długo w sytuacji, która nam nie służy

Podobnie jest z ludźmi – gdy pozostajemy zbyt długo w toksycznej relacji, znienawidzonej pracy, stylu życia, który nam nie służy czy jakiejkolwiek innej sytuacji, która nie jest zgodna z nami, tracimy dwie najcenniejsze rzeczy, które mamy: czas i energię. W pewnym momencie orientujemy się, że zmiana jest konieczna, ale wtedy okazuje się, że jesteśmy tak wyczerpani długotrwałym dostosowywaniem się do niekorzystnych warunków, że nie mamy siły wziąć własnego życia w swoje ręce. Zbyt długie przebywanie w „nie naszej bajce”, negatywnie wpływa też na naszą samoocenę, wiarę we własną siłę sprawczą oraz to, że nasze życie może wyglądać inaczej. W związku z tym, w pewnym sensie tracimy swoje życie oraz swoją tożsamość.

Wyciągnij wnioski, ale ratuj się na czas

Oczywiście można wiele się nauczyć z przebywania w nie swoim miejscu – to niesie ze sobą wiele wyzwań i okazji do pracy z własnym ego. Wszystko, co się wydarza, ma swoją wartość i z wszystkiego można się uczyć. Ważne jednak, żeby dostrzec ten moment, w którym trzeba odejść. Tu nie chodzi o ucieczkę spowodowaną strachem, ale o ratowanie siebie z szacunku dla własnej istoty.

 

syndrom gotującej się żaby

Dlatego spójrz dziś na siebie z troską i zapytaj:

– Czy ta sytuacja wydobywa ze mnie najlepszą wersję mnie?
– Czy mogę tu dawać światu moje najlepsze właściwości?
– Czy mogę być sobą w tych warunkach?
– Czy czuję się bezpiecznie w tej sytuacji?
– Czy jestem w swojej sile?

Weź siebie i swoje życie na poważnie

Jeśli choć jedna twoja odpowiedź brzmi “nie”, to zapytaj siebie: Ile jeszcze chcesz w to włożyć swojej energii? Ile jeszcze wytrzymasz? Jak długo chcesz tu zostać? Odpowiadając sobie, spójrz dziś z szacunkiem i odpowiedzialnością na swoją życiową siłę i swoje zasoby – weź siebie i swoje życie NA POWAŻNIE oraz pamiętaj o syndromie gotującej się żaby.

 

 


Czytaj też o psychologicznych skutkach izolacji: https://nowe-ustawienia.pl/psychologia/psychologiczne-skutki-kwarantanny/

U D O S T Ę P N I J:

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni Następny Tekst