O MNIE

Jestem psychologiem oraz terapeutą ustawień systemowych, obecnie uczę się także psychoterapii transpersonalnej. Specjalizuję się w prowadzeniu poradnictwa i wsparcia psychologicznego, prowadzę indywidualne sesje oraz warsztaty ustawień systemowych.

Odkąd skończyłam studia psychologiczne, szukałam metod, za pomocą których można dotrzeć do przyczyn doświadczanych przez ludzi trudności i stworzyć im sytuację, w której mogą sobie uświadomić te przyczyny oraz z nimi pracować. W swojej pracy stosuję tylko metody, które wypróbowałam na sobie i mam do nich przekonanie.

EDUKACJA

Najważniejszą z tych metod są dla mnie ustawienia systemowe. Uczyłam się ich przez wiele lat u światowej sławy nauczycieli, takich jak Bert i Sophie Hellinger, Gunter Schricker, prof. Franz Ruppert, prof. Joaquim Parra Marujo, Gerhard Walper, Wolfgang Drusser, Alfreda R. Austermann, Andrea Drohla oraz u innych polskich nauczycieli jak np. Anna Choińska i Anna Brzozowska. Ukończyłam Szkołę Nowych Ustawień Rodzin w Tunus Institute. Uczyłam się również terapii traumy u dr Toma Barbera i dr Ofray Ayalon oraz innych metod psychoterapii transpersonalnej u znanego psychoterapeuty i wykładowcy Jerzego Biechońskiego. Z wykształcenia jestem też pedagogiem resocjalizacyjnym oraz ukończyłam kurs bioenergoterapii (do tej metody nie nabrałam przekonania).

DOŚWIADCZENIE

Mam doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów, grup wsparcia, telefonu zaufania oraz w pracy z dziećmi w żłobku i przedszkolu, osobami starszymi i niepełnosprawnymi, młodzieżą określaną jako niedostosowana społecznie oraz z osobami doświadczającymi przemocy. Od wielu lat praktykuję również medytację w jednej ze szkół buddyzmu tybetańskiego.

Przetłumaczyłam z języka niemieckiego na język polski książkę pt. „Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak” (https://www.swiadomezycie.eu/sklep/3-dramat-w-lonie-matki-utracony-blizniak.html), piszę artykuły z zakresu psychologii oraz ustawień systemowych.

Zapraszam na warsztaty i sesje indywidualne Ustawień Hellingera do Poznania i Warszawy. Możliwa jest również praca online, przez telefon oraz porady e-mail. Chętnie wykonuję też psychologiczne interpretacje snów w oparciu o wiedzę psychologiczną, znajomość archetypów Junga oraz innych symboli w naszej kulturze.

POGLĄDY NA TERAPIĘ

Moim zdaniem skuteczna pomoc wymaga zaangażowania klienta i  jego zrozumienia tego, co się dzieje w czasie sesji, dlatego chętnie odpowiadam na pytania zarówno związane z samą metodą ustawień systemowych, jak i dotyczące zjawisk i mechanizmów psychologicznych oraz teorii ustawień hellingerowskich.

Uważam, że tym, co nas uzdrawia, jest prawda. Im więcej o sobie wiemy i lepiej rozumiemy siebie, ważne osoby z naszego życia oraz historię naszej rodziny, tym większą szansę mamy na wolne decydowanie o swoim życiu i zachowaniu. To, co ukryte, nieuświadomione, zachowane w tajemnicy, działa na nas najbardziej. Gdy sobie to uświadamiamy, przestaje to na nas wpływać z taką siłą. Mam tu na myśli przede wszystkim trudne doświadczenia z okresu naszego dzieciństwa i późniejszego życia oraz traumy naszych przodków, które w pewien sposób są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Do pełnego uzdrowienia jest potrzebne nie tylko poznanie prawdy jako informacji, ale też spotkanie z uczuciami z tym związanymi. Niewyrażone emocje obciążają nas indywidualnie, jak i systemowo…

Ostatnim etapem jest “zgoda na swój los”, czyli akceptacja wszystkiego, co się wydarzyło, własnej historii, rodziców takich, jakimi są, innych przodków, tego skąd pochodzimy i kim jesteśmy… Taka zgoda uwalnia, pozwala zamknąć przeszłość i otworzyć nowy rozdział oraz czerpać siłę z własnej, niepowtarzalnej historii…

Z moich doświadczeń wynika, że dopiero przejście przez te trzy etapy, pozwala nam zmienić nasze nastawienie i zachowanie w trwały sposób oraz wprowadzić do swojego życia harmonię i spokój. Jednak każdy krok wykonany w tym kierunku przynosi pewną zmianę, daje ulgę i wpływa na jakość naszego życia. Praca z własną historią to najlepsze, co możemy zrobić dla siebie, naszych partnerów, rodziców i dzieci. W pewnym sensie jest to też praca dla całego świata, ponieważ tylko, jeśli wyzwolimy się z naszych ograniczeń, będziemy mogli w pełni rozwinąć nasz potencjał i dać światu to, co mamy w sobie najlepszego.

 

Zapraszam do wspólnej pracy,

Anna Ratajczak

 

 

ustawienia hellingera sesje
Anna Ratajczak – psycholog, terapeuta ustawień Hellingera

 


Przeczytaj tekst o tym jak wydarza się zmiana z perspektywy ustawień Hellingera: https://nowe-ustawienia.pl/ustawienia-systemowe/zmiana1/

U D O S T Ę P N I J: